Telefon: 0850 211 1905
Gece Hattı: 0212 953 43 23 (18:30-07:00)
Mail: gsforex@tacirler.com.tr

Euroda Satış Baskısını Artıran İki Önemli Temel Neden
EKİN AKBAŞ | 07.02.2017 12:32:48

Fransa’da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Fillon’ın oylarının gerilemesi ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin dün yaptığı genişleme yanlısı açıklamalar, euro üzerindeki stresi artırmış durumda.

23 Nisan (ilk tur) – 7 Mayıs (ikinci tur) tarihlerinde gerçekleşecek olan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde anket sonuçlarında Le Pen lehine ilerleyen süreç , euro üzerinde satış baskısı yaratan önemli bir temel faktör olarak ön plana çıkıyor.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen ve merkez sağ başkan adayı François Fillon, Fransa’da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayları. Anketlerde Le Pen’in önde gitmesine rağmen, Fillon’un aradaki farkı kapatabileceğine yönelik beklentiler artıyordu.

Ancak, Fillon’un eşine haksız kazanç sağladığı gerekçesiyle açılan soruşturma, seçimin gidişatını büyük ölçüde etkiledi. Yolsuzluk iddialarının ardından Fillon’un sert bir şekilde oy kaybettiği ve üçüncü sıraya gerilediğine yönelik haberler, piyasalardaki risk iştahının azalmasına ve euronun değer kaybetmesine neden oldu.

Anketlerde yer alan bir diğer çarpıcı nokta, Fillon’un oylarının düşmesinin ardından eski ekonomi bakanı ve AB yanlısı liberal Emanuel Macron’un Le Pen’in gerisinde yarışa yaklaşık %20 oy ile ikinci olarak devam etmesi oldu. 

Fillon’un, Idop ve BVA’nın anketlerine göre %18,5 - %20 arasında oy potansiyeli buluyor. Le Pen ise %25 oyla yarışı birinci götürüyor.

Macro’nun yarışa oldukça güçlü girmesinin ikinci tur için durumu oldukça ilginç bir noktaya getirebileceği belirtiliyor. Zira Le Pen anketlerde önde gözükse de, ikinci tura Macron ile Le Pen’in kalması durumunda Fillon’un oy potansiyelinin büyük bir çoğunluğunun Macron’a gidebileceği ve seçim sonuçlarında aslında piyasa yanlısı bir resimle karşı karşıya kalınabileceği senaryosu da, çok dillendirilmese bile haber akışlarında yerini alıyor.

Fransa’nın içe dönük politikalar izleyerek daha korumacı bir yaklaşımı benimsemesi gerektiğini belirten ve “para birliği” konusunda oldukça sert muhalefet gösteren Le Pen’in kazanacağı bir seçim ise, piyasadaki risk iştahı ve FED’in faiz artırımları açısından sıkıntılı bir ortam yaratacaktır.
Politik gelişmelerin yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin dün Avrupa Parlamentosuna yaptığı sunumda, ekonominin gevşek para politikasına duyduğu ihtiyacın devam ettiğini belirtmesi de euro üzerinde aşağı yönlü baskıyı artırdı.
Draghi, enflasyon görünümünün kötüleşmesi ve finansal koşulların bozulması durumunda varlık alım programının artırılabileceğini ve uzatılabileceğini tekrar etti.

Draghi ayrıca deflasyonist riskler azalmaya başlasa da yaşanan toparlanma sürecinin oldukça yavaş ve kademeli olduğunu belirtti. Buna ek olarak ücretlerde aşağı yönlü baskıların sürdüğünün dile getirilmesi enflasyon tarafında istenilen ivmeye ulaşmakta henüz oldukça geride olunduğunun altını çiziyor.

Ayrıca, Euro Bölgesi ekonomisinde risklerin aşağı yönlü olduğunu söyleyen Draghi görünüme yönelik risklerin çoğunlukla küresel faktörlerden kaynaklı olduğunu dile getirdi. 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin bu genişlemeci açıklamalarının ardından euro üzerindeki satış baskısının hızlandığını gördük. 

Avrupa’daki yoğun seçim gündeminin ve Avrupa Merkez Bankasının genişlemesi politikalarının devamının euro üzerinde baskı yaratabileceğini düşünmekteyiz. ABD Başkanı Trump’ın yarattığı riskten kaçış ortamını ve dolar endeksinin kayıplarını telafi etme çabasını da göz önünde bulunduracak olursak, paritenin kısa vadede yeniden 1,05 seviyesi altına inmesini olası gördüğümüzü belirtebiliriz....

Yazının Devamı İçin Tıklayınız

Avrupa Seçimleri ve Piyasalara Etkisi
EKİN AKBAŞ | 06.01.2017 07:20:35

Avrupa’da 2017 yılı içerisinde gerçekleşecek seçimler, özellikle Brexit kararı sonrasında Birlik üzerindeki risklerin iyice artığı bir dönem sonrasında, yatırımcıların odak noktasında olacak. Birçok Avrupa ülkesinde gördüğümüz gibi seçim propagandalarında aşırı sağ adayların popülaritesinin artırdığını ve Avrupa Birliği karşıtı söylemlerin giderek güçlendiği görülüyor. Bu seçimlerin özellikle EUR/US$ paritesi üzerinde yaratabileceği etkileri incelemeye çalıştık. Hollanda – Genel seçimler 15 Mart 2017 tarihinde gerçekleşecek.  Sağlık, göçmen ve ekonomi politikalarının öne çıkacak konular olması bekleniyor

Kamuoyu yoklamalarına göre aşırı sağcı Wilders’ın Özgürlük Partisi’nin ilk parti olma ihtimali belirtiliyor. Wilders Brexit’in ardından Hollanda’nın da referanduma gitmesi için çağrıda bulunmuş ve Avrupa Birliği karşıtı açıklamaları ile popülaritesini artırmıştı.

Ancak seçim sonuçlarının ise oldukça bölünmüşlük sergileyen Meclis yapısı içerisinde zorlu bir koalisyon sürecine neden olabileceği belirtiliyor. Özgürlük partisi ile bir koalisyon seçeneğini değerlendirilmediği de Parlamentoda öne çıkan pariteler tarafından dillendiriliyor.

Avrupa’daki seçimlerin ilk ayağı olan Hollanda genel seçimlerinde Wilders’ın yarış sürecinde söyleminin daha sertleşmesi ihtimali ve seçim sonuçlarının da karmaşık bir koalisyon sürecini işaret etmesi euro üzerinde baskı yaratabilecek bir unsur olarak ön plana çıkıyor.  Ancak beklenen koalisyon süreci içerisinde Özgürlük Partisi’nin dışlaması ile sonuçlanması durumu ise euro tarafında önemli bir rahatlama yaratacak önemli bir gelişme olabilir. Bu çerçevede genel kanı belirli riskleri içermesine rağmen Hollanda seçim sonuçlarının euro nezdinde sıkıntı yaratmayacağı yönünde.

Fransa – Başkanlık seçimleri 23 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen ve merkez sağ başkan adayı François Fillon, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayları. En son anketlere bakıldığında ise Le Pen’in giderek güç kazandığı dikkat çekiyor.

Fransa’nın içe dönük politikalar izleyerek daha korumacı bir yaklaşımı benimsemesi gerektiğini belirten Le Pen’in kazanacağı bir seçim, piyasadaki risk iştahı ve FED’in faiz artırımları açısından sıkıntılı bir ortam yaratacaktır. Le Pen, dün yaptığı açıklamalarında eurodan çıkıp, daha önceden var olan ECU ortak parasal sistemine geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

Fransa’daki seçimler Le Pen’in giderek güçlenen gidişatı içerisinde euro üzerinde önemli bir güven bunalımı riski taşıyor. Fransa gibi kurucu bir ülkede de euro karşıtı söylemlerin ağırlık kazanması yılın ilk yarısı itibariyle risk iştahı çerçevesinde ciddi bir gedik açabilir.

Almanya – Eylül ayında genel seçimler yapılacak.

Mart ve Mayıs aylarında 3 eyalette gerçekleşecek olan mahalli seçimler ise, Eylül ayındaki parlamento seçimleri açısından önemli olacak.

2015 ve 2016 yıllarında mahalli seçimlerde 9 eyalette başarı kazanmasının ardından parlamentoya girmeyi garantileyen aşırı sağ görüşü benimseyen AfD partisinin ardından mahalli seçimlerin önemi daha da artmış durumda. 

Eylül ayında gerçekleşecek olan genel seçimler için CDU adayı Angela Merkel olacak. Sosyal Demokrat Parti’nin adayı ise henüz belli değil.

Kamuoyu yoklamalarına göre CDU’nun seçimi kazanma ihtimali yüksek olsa da, Merkel’i zorlu bir seçim yarışı bekliyor

Yapılan anket sonuçlarına baktığımızda Merkel’e olan halk desteğinin gerilediğini görüyoruz. Şu ana kadar açıklanan anket sonuçlarına göre CDU’nun oyu %35 civarında. Bu oran 2013 seçimlerinde %40’ın üzerindeydi. Merkel’in bu oy kaybının büyük ölçüde izlediği mülteci politikaları olduğu belirtiliyor.

Avrupa’nın en güçlü Lideri ve entegrasyonunun önde gelen isimi olan Merkel’e desteğin zayıflaması, euroya olan güvenin de azalması olarak kendini gösterebilir.

İtalya - Matteo Renzi’nin anayasa referandumunu kaybetmesinin ve bununla birlikte istifasını açıklamasının ardından erken seçim ihtimalleri arttı.

İtalya’daki seçim konusu henüz netlik kazanmamış olsa da, erken seçim ihtimali güncelliğini koruyor.

Erken seçim yapılması durumunda ise 2013 seçimlerinde oyların %25,5’ini alarak üçüncü parti seçilen Beppe Grillo’nun Beş Yıldız Hareketi’nin başa gelme ihtimali yüksek görünüyor.

Grillo’nun 2013 seçim sürecindeki vaatlerinin arasında İtalya’nın Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili bir referanduma gidebileceğini ifade etmiş olması, Beş Yıldız Hareketi’nin başa gelmesi durumunda Avrupa Birliği’ne yönelik dağılma endişelerinin artacağı anlamına geliyor.

Bu da elbette yine euro açısından negatif fiyatlanacak bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Avrupa’daki bu yoğun seçim gündemi, FED’de dahil olmak üzere yakından takip ediliyor. Avrupa genelinde yükselen aşırı sağ hareketi, radikal söylemleri de beraberinde getiriyor olacak. Avrupa’daki bu yoğun seçim gündeminin 2017 yılı içerisinde euro üzerinde baskı yaratabileceği görüşündeyiz. Bu görüş çerçevesinde EUR/US$ paritesinin yıl içerisinde “parite” seviyelerinin altına gelme ihtimalini görürken, yılsonu beklentimizin de 1,02 seviyesinde olduğunu belirtiriz. Le Pen’in ECU önerisi, Grillo’nun olası bir erken seçimde ne geçme ihtimali ve aşırı sağın yükselişinin beraberinde getirdiği radikal söylemler, FED’in faiz artırımı konusunda elinin zayıflamasına da neden olabilir. Ancak FED politikası nezdinde şu noktada en belirleyici gelişmenin 20 Ocak’ta görevine başlayacak olan ABD Başkanı Trump’ın  politikalarının nasıl ilerleyeceği olacak.

...

Yazının Devamı İçin Tıklayınız

«« « 1 » »» 

Duyurular

 • İngiltere Genel Seçimi
  8 Haziran Perşembe günü İngiltere’de yapılacak genel seçim nedeniyle, özellikle Sterlin (GBP) bazlı ürünlerde, FTSE, DAX ve Altın’da normalin üzerinde spread açılmaları, sert fiyat hareketleri, fiyat boşlukları ve fiyat kaymaları görülebileceğini belirtmek isteriz. | 06.06.2017 15:23:00
 • 7 Mayıs Fransa Seçimleri
  Değerli Yatırımcılarımız, 7 Mayıs 2017 Pazar günü Fransa’da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu nedeniyle, Pazar gecesi piyasa açılışında Euro bazlı paritelerde normalin üzerinde spread açılmaları, sert fiyat hareketleri, fiyat boşlukları, fiyat kaymaları görülebileceğini ve piyasanın normalden geç açılabileceğini belirtmek isteriz. | 05.05.2017 11:21:00
 • 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu
  | 14.04.2017 15:05:00
 • Önemli Duyuru
  Değerli Yatırımcılarımız,
  10.02.2017 tarih ve 29975 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren III-37.1.b sayılı “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile, kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin azami kaldıraç oranının 100:1’den 10:1’e düşürüldüğü ve işlemlere başlamak için asgari 50.000 TL veya muadili döviz tutarında başlangıç teminatı yatırılması zorunluluğu getirilmiştir.

  Açık pozisyonlar için kaldıraç oranının 45 gün içerisinde yani 27.03.2017 tarihine kadar uyumlu hale getirilmesi hükmedilmiştir. Bu kapsamda 27.03.2017 Pazartesi günü saat 16:00’da;

  1)10.02.2017 tarihinden önce açık pozisyonu bulunan yatırımcıların başlangıç teminatına bakılmaksızın, açık pozisyonlarına 10:1 kaldıraç oranı uygulanacaktır.

  2)10.02.2017 tarihinden sonra açılan pozisyonlar da , başlangıç teminatı 50.000 TL ve muadili döviz tutarında olmayan yatırımcıların açık pozisyonları otomatik olarak kapatılacaktır.

  3)Açık pozisyonlar kapanırken, sistem en zararlı pozisyondan işlemleri kapatmaya başlayacaktır.

  Yatırımcılarımızın söz konusu değişiklik yapılırken “Margin Call” ve “Stop Out” sorunu yaşamamaları için teminatlarını artırmalarını rica ederiz.

  Saygılarımızla
  Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. | 23.03.2017 14:46:00
 • 12 Mart 2017 ABDde Saatler 1 Saat İleri Alınıyor
  Değerli Yatırımcımız, 12 Mart 2017 Pazar Günü ABD de saatler 1 saat ileri alınarak yaz saati uygulamasına geçilecektir. Türkiye’de ise saat değişikliği yapılmayacağından, ABD yeniden kış saati uygulamasına geçinceye kadar aşağıdaki tabloda belirtilen işlem saatlerinin uygulanacağını bilgilerinize sunarız. Avrupa endekslerine dayalı CFD ürünlerinin (GER30m, EUSTX50m, FRA40m, UK100m) saatleri 27 Mart 2017’ye kadar aynı şekilde kalmaya devam edecektir.

  Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız | 08.03.2017 17:43:00
 • Önemli Duyuru
  Değerli Yatırımcılarımız,

  Sermaye Piyasası Kurulu'nun “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”inin, III-37.1’in 27 nci maddesinin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkralarında değişiklik yapılmış olup 10.02.2017 tarih ve 29975 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Buna göre, kaldıraçlı alım satım işlemlerinde uygulanacak olan azami kaldıraç oranı 100:1’den 10:1’e düşürülmüş ve ayrıca işlem yapabilmek için için asgari 50.000 TL veya muadili döviz tutarında başlangıç teminatı yatırılması zorunluluğu getirilmiştir.

  Bu nedenle, bu gece piyasa açılışından itibaren mevcut durumda kullanılan semboller ile sadece açık pozisyonlar kapatılabilecek olup; yeni pozisyon açılışlarında "+" ile biten semboller (örneğin : EURUSD+) kullanılacaktır (maksimum 1:10 kaldıraç oranı olacak şekilde).

  Not: "+" ile biten semboller, eski ürünlerde açılan pozisyonları hedge yapmak amacıyla kullanılamamaktadır.

  Yeni sembolleri eklemek için, masaüstü uygulamasında, piyasa gözlemi penceresinde üzerinde herhangi bir yere sağ tuş ile tıklayarak "Tümünü Göster" seçeneği tıklanmalıdır. Akıllı telefon uygulamalarında ise sağ üst köşede yer alan "+" işaretine tıklanmalı ve açılan pencerede "New FX" ile başlayan ürün gruplarından eklenecek olan enstrümanlar seçilmelidir.

  Saygılarımızla. | 13.02.2017 12:11:00
 • Önemli Duyuru
  Değerli Yatırımcılarımız, Kaldıraçlı alım satım işlemlerinde uygulanan azami kaldıraç oranı ve işleme başlamak için gerekli olan başlangıç teminat tutarı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yeniden düzenlenmiş olup, tebliğ değişikliği 10.02.2017 tarihinde Resmi Gazete’de duyurularak yürürlüğe girmiştir... | 10.02.2017 12:32:00
 • Swap Oranlarımız Güncellendi
  Swap oranlarımız güncellenmiştir, detaylı bilgi için lütfen
  tıklayınız. | 08.02.2017 18:26:00
 • Önemli Duyuru
  Değerli Yatırımcılarımız, GSForexTacirler-Live sunucusu ile Forex hesaplarına giriş yapmak isteyen yatırımcılarımız, 06 Şubat 2017 Pazartesi tarihinden itibaren FXTCR-Live sunucusunu kullanarak sisteme giriş yapabileceklerdir. Mevcut kullanıcı adı ve şifrenizle işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Destek için 0850 251 40 40’ı arayarak bize ulaşabilirsiniz. | 02.02.2017 13:17:00
 • Dikkat! ABD’de Başkanlık Seçimi Nedeniyle Yüksek Volatilite Yaşanabilir.
  | 08.11.2016 12:27:00
 • ABD Kış Saati Uygulaması
  | 04.11.2016 18:18:00
 • Cumhuriyet Bayramı öncesi 28 Ekim 2016 Cuma gününün yarım iş günü
  | 27.10.2016 17:38:00
 • Bazı CFD’lerin İşlem Saatlerinde Değişiklik
  | 27.10.2016 17:26:00
 • FATCA Duyurusu
  | 18.10.2016 09:07:00
 • CFD’lerin işlem saatleri hakkında
  ABD’de 5 Eylül'ün tatil olması nedeniyle bazı CFD’lerin işlem saatlerinde değişiklik olacaktır. | 05.09.2016 09:45:00
 • TSPB’nden yeni bir uygulama...
  Borsa işlemleri dışındaki sermaye piyasası faaliyetlerinizden doğan, kısmen ve/veya tamamen giderilmeyen uyuşmazlıkların çözülmesi amacıyla, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği bünyesinde 'Müşteri Uyuşmazlıkları Hakem Heyeti' oluşturulmuştur. | 25.08.2016 14:11:00
 • 212 953 4323
  212 953 43 23 nolu telefon hattımız faaliyete geçti! | 27.06.2016 10:17:00
 • 23 Mayıs 2016 Tarihi İtibariyle Yapılacak Önemli Değişiklik
  23 Mayıs 2016 tarihi itibariyle ALTIN USD kontratlarında, sonu "a" ve "!" ile biten ürünlerde sadece kapatma işlemi yapılabilecek ve yeni işlemler sadece sonu "s" ile biten ürünlerde açılacaktır. Yatırımcılarımız bu tarihten itibaren "altın dolar" ve "altın gümüş" ürünleri için sadece sonunda "s" olan ürünler kullanılabileceklerdir. | 18.05.2016 15:07:00

 • 23 Mayıs 2016 tarihi itibariyle ALTIN USD kontratlarında, sonu "a" ve "!" ile biten ürünlerde sadece kapatma işlemi yapılabilecek ve yeni işlemler sadece sonu "s" ile biten ürünlerde açılacaktır. Yatırımcılarımız bu tarihten itibaren "altın dolar" ve "altın gümüş" ürünleri için sadece sonunda "s" olan ürünler kullanılabileceklerdir. | 18.05.2016 15:06:00
 • XGAUSDs
  XGAUSDs Yeni Ürün | 01.04.2016 17:55:00
 • XGUUSDs Yeni Ürün
  | 07.03.2016 17:52:00
 • Limitli Emirleri Artık Telefon İle Bize de Verebilirsiniz!
  | 04.12.2015 18:03:00
 • Bu web sitesi, Galatasaray Sportif Sinai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. ile Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin, GSForex adı altında SPK Seri V No:125 sayılı tebliğine uyar şekilde, Tacirler Yatırım’ın FXTCR altyapısı kullanılarak, Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri (Forex) hakkında Galatasaray taraftarına özel olarak hazırlanmıştır. Sermaye piyasası mevzuatı kapsamındaki tüm sorumluluklar Tacirler Yatırıma aittir.
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.